I když se dřevo napustí olejem, jeho přirozený vzhled je zachován. Přirozená struktura dřeva a dřeva se často ještě více výrazní. Zvláště s krásně zrnitým dřevem je skvělý efekt. Olej chrání dřevo a činí jej odolnějším vůči vodě a znečištění. To je obzvláště důležité u pracovních desek nebo stolů. Ideálním prostředkem je lněný olej. Pro optimální ochranu je nutné olej řádně aplikovat. Tyto kroky jsou nezbytné pro dobrý výsledek:
● základní nátěr
● vrchní vrstva
● druhá krycí vrstva
Příprava
Před napuštěním povrch důkladně otřete brusným papírem P 120. To platí zejména pro hladká hoblovaná dřeva. Nejlepší je brousit ve směru vláken. Poté prach zcela otřete.
Základní nátěr
Když je dřevo připraveno, naneste základní nátěr. Vhodné prostředky pro to jsou:
● mycí houba
● kus pěny
● hadr
Důležité je, že olej použijete opravdu dobře.
● V některých místech se olej velmi rychle absorbuje. Zde byste měli znovu olejovat.
● Po 15 až 30 minutách vezmete olej, který ještě se ještě nevsákl do dřeva hadrem. Tento krok je velmi důležitý! Pokud jednoduše necháte nenasáklý olej uschnout, vytvoří se lepivé fleky. Sotva půjdou později odstranit.
● Před dalším krokem nechte olej vyschnout 12 až 24 hodin.
● Pro obzvláště tvrdá dřeva, jako je dub nebo ořech, může být nezbytné ředit lněný olej. Jinak nepronikne hluboko do tvrdého dřeva.
Naneste vrchní nátěr
Když základní nátěr uschne, můžete cítit, že se povrch opět mírně zdrsnil.. Pokud chcete, můžete povrch opatrně přejet brusným papírem zrnitostí 240.
Pak naneste novou vrstvu oleje. Ale tentokrát tenčí než při základní úpravě, otřete povrch znovu hadříkem důkladně a nechte dřevo znovu vyschnout po dobu 12 až 24 hodin.
Po první krycí vrstvě by mělo být dřevo již velmi hladké. Pro méně namáhané povrchy je často dostačující krycí vrstva. Pro silně používané povrchy je třeba použít druhý vrchní nátěr. Můžete udělat další mírné mezilehlé broušení, opět s 240 brusným papírem. Druhý vrchní nátěr je úplně stejný jako první.
Proč ošetřovat dřevo lněným olejem?
Lněný olej má vlastnost, že tvrdne ve vzduchu. Když vstupuje do dřeva a tuhne tam. Tím se vytvoří hluboká a odolná vrstva. U přírodního lněného oleje sušení trvá dlouho. Proto se kvůli péči o dřevo vaří. Vařený pak vytvrzuje výrazně rychleji.
V obchodě jej najdete jako "vařený lněný olej". Často se přidávají další přísady, které dále urychlují sušení. Pak se olej obvykle označuje jako "lněná fermež olej". Většina olejů na dřevo v obchodech je založena na lněné variantě. Často se přidávají další vosky, oleje nebo jiné složky, kterými výsledný produkt dostává speciální vlastnosti.