Pozemek a místo na této planetě, to je pojem, který je jasně ohraničen a omezen. Nebude jich přibývat, pozemky nenabydou (leda bychom kolonizovali Mars nebo Venuši), bude jich stále stejný počet, aniž bychom chtěli či nechtěli. A je důležité uvědomit si, že zvyšující cena nájmů je bezpochyby velkým důkazem proto, že je něco špatně. A tou zvyšující cenou je jakékoliv zvýšení nad „nepříjemnou“ hodnotu, tedy hodnotu, kterou jsou lidé ochotni bez mručení vynaložit na nájem. Jakmile začíná průměrná populace mručet, začíná se to vyostřovat.
městské budovy
Problémem se vysoké nájmy, ba i vysoká cena pozemku, v tu chvíli, kdy si lidé musí brát až zbytečně vysoké hypotéky a půjčky, aby si je mohli dovolit. V tu chvíli se stává každá taková situace problémem celostátním, protože banky budou bezpochyby vrátit jejich investice, pokud lidé nebudou splácet. Ale jak mohou banky prodávat předražené byty, když nebude lidí, kteří by je za takovou cenu koupili. A samozřejmě, každé snížení ceny by generovalo větší ztráty, což se ostatně stalo v Barceloně v minulém desetiletí. Banky sice pobraly pozemky od dlužníků, nebyl o ně ale zájem, a tak se banky ocitly ve ztrátách. Aby to zachránily, musely se půjčit taky, jenže takto se samy zadlužily a vytvořilo to spirálu, která skončila jedním velkým průšvihem, což byla ekonomická krize, která má důsledky ještě dnes.
cihlová zeď

Spekulanti s pozemky

Celou tuto situaci ještě zhoršují investorské zájmy nejrůznějších skupin, které skupují a přeprodávají pozemky ještě více než je zdrávo. Způsobují tak ještě prudší nárůst ceny, a ještě větší působení na trh, který za chvíli nebude schopen nájem utáhnout. Jen se podívejte, kolik stojí pouhý nájem v Olomouci – přes 15 tisíc se vším všudy! To je cena, za kterou se v jiných městech, jako například Ostrava, dostane naprosto normální byt v centru, a ještě vám zbyde.  A nájmy čím dál rostou, zlí jazykové tvrdí až o 4 % ročně, což je až nekřesťansky hodně. Jen si to vezměte, 10 000 bude za rok 10 400 a za další rok 10816. A bude to jenom horší, dokud dělnická třída nezařve.