Naklíčená semena jsou skutečnou výživnou bombou. Byla by věčná škoda nevyužít takový přírodní potenciál, který v sobě tyto plody mají. Klíčící proces je vlastně jakousi biochemickou továrnou metabolických pochodů, při nichž vznikají cenné enzymy a vitamíny (především C, E a B). Hůře stravitelné škroby se mění na cukry, bílkoviny jsou rozštěpeny na jednotlivé aminokyseliny, a to vše za přispění stopových prvků a minerálů, např. železa, vápníku a hořčíku. Proces klíčení lidé využívají k přípravě semen luštěnin, olejnin i obilnin. Z obilovin jsou to nejčastěji pšenice, ječmen a oves.

tráva

Připravte si költés

Že nevíte, co to je? Tento výraz pochází z maďarštiny, vyslovuje se „koeltéš“ a označuje tradiční maďarský pokrm. Je znám i z jižního Slovenska a kdo někdy do tohoto překrásného kraje v údolí řeky Nitry zavítal, možná byl tímto tradičním jídlem pohoštěn. V některých vyhlášených restauracích se tam na jídelníčku vyskytuje běžně.

Slovo költés pochází z maďarského výrazu „kelni“, což volně přeloženo znamená něco jako proces probouzení se, vstávání, klíčení. Souvisí tedy také s naklíčováním semen, konkrétně s pšenicí. Základ pokrmu tvoří naklíčená špalda. Můžeme si ji připravit, stejně jako další obilné klíčky, doma sami např. v naklíčovacích miskách. Vzejde vám již za necelý týden a nejlepší je jídlo připravovat z čerstvých klíčků, tedy počítat s tím předem.

obilné klíčky

1 kg pšenice špaldy nejprve řádně propereme ve vlažné vodě a vložíme ji do naklíčovacích misek. Vyklíčenou surovinu pak rozemeleme v mlýnku na maso na jemnou kaši, do níž přidáme 2 litry vlažné vody a směs necháme ještě asi hodinu odležet. Nakonec přidáme 1 kg bílé pšeničné hladké mouky (může být i celozrnná) a vytvoříme těsto podobné konzistence, jako na výrobu palačinek. Přidáme kvalitní třtinový cukr a v zapékacích miskách pokrm upečeme při 150 st. Celsia v troubě, dokud nevznikne na povrchu směsi zlatavá kůrka. Nasládlý költés se podává většinou s ovocným džemem a s jogurtem, nebo s kysanou smetanou.