Kelpa je mořská řasa obsahující velké množství zdraví prospěšných látek. Tato hnědá mořská řasa je rozšířená především u skalnatých útesů norských fjordů, také kolem Islandu a Kanady. Nachází se zde v hloubce asi 5 metrů, takže je snadné ji nalézt na pobřeží, mušlích, hrázích či pilířích.
Chaluha bublinatá, jak zní její název botanicky, je typická svým kožovitým vzhledem a hnědou barvou. Zelený chlorofyl je zde totiž překryt barvivem fukoxanthinem, které mu může po odlivu dodat barvu až do černa. Druhový název si tato řasa získala díky vzduchovým bublinám, které jí ve vodě dodají energii.

pobřeží plné chaluh

Kelpa vyniká hlavně vysokým obsahem jódu, na němž je závislá štítná žláza. Jedná se o velmi důležitý orgán, který pomáhá podporovat metabolismus našeho těla. Kromě toho se používá také jako prostředek nápomocný růstu vlasů, podporující hubnutí a udržení zdravých kloubů. Může se užívat také na vysoký tlak a cholesterol. Používá se také při dlouhodobé únavě či nutnosti odvodnění organismu.
Kromě jódu obsahuje také polysacharidy, které mají schopnost na sebe vázat vozu, čímž napomáhají k čištění a hojení ran. Z tohoto druhu polysacharidů se také v potravinářství vyrábí ovocné želé a přidává se také do zubních past. Kelpa byla používána také v průmyslu pro výrobu mýdel a jako katalyzátor. Kromě toho se používá jako doplněk stravy pro psy a kočky, kterým obohatí krmivo především o jód, ale také o důležité enzymy a vitamíny.

racek

Tuto mořskou řasu lze sehnat ve formě prášku či tablet. Oba tyto doplňky stravy dokážou doplnit potřebnou denní dávku jódu. V případě prášku se konzumuje asi čtvrtina lžíce denně (cca 0,5 g) a lze jej přidávat do různých jídel při vaření, do salátů, smoothie a dalších také jako náhradu soli. Denní dávku tvoří jedna tableta, kterou je třeba dostatečně zapít. Doporučené denní dávkování by nemělo být překročeno.