Titulek článku zní jako jobovka. Ale není tomu tak. Tihle brouci pravděpodobně nikomu nijak zvlášť neškodí, ba naopak – mnozí je dodnes vyhledávají a tvrdí, že nic lepšího v životě nepoznali. Řeč je totiž o legendární kapele The Beatles, tedy „broucích“. Parta muzikantů změnila svět. Nejen ten hudební, ovlivnila celou společnost a její odkaz patří k tomu nejdůležitějšímu, co přineslo dvacáté století.
the beatles

Cesta k The Beatles byla trnitá

Na úplném počátku legendy stál John Lennon a jeho původní kapela, kterou založil v roce 1956. Na jednom z vystoupení byl i Paul McCartney, který hochy po akci navštívil. Předvedl pár svých kousků a byl přijat za člena. Po úspěšném miniturné v německém Hamburgu se ke kapele přidal její budoucí manažer Brain Epstein. V té době se o Broucích začalo psát i ve Spojených státech Amerických. V roce 1962 se k dosavadnímu triu Lennon, McCartney a George Harrison přidal bubeník Ringo Starr (vlastním jménem Richard Starkey). A tak se do kupy dalo kvarteto, které si o rok později začalo podmaňovat Británii.

„Beatlemánie“

V letech 1963 a 1964 odehrála skupina na dvě stovky opravdu velkolepých koncertů na Ostrovech. Průlom ve Státech, jejichž žebříčky udávaly trendy po celém světě, jim zajistilo turné a pozvání do show Eda Sullivana. Jejich popularita v této zemi je dostala na čelo místního žebříčku a otevřeli tak dveře i dalším britským kapelám jako Rolling Stones. Koncertní turné z roku 1965 pak patřilo mezi ty největší, jaká hudební scéna kdy poznala. Při vystoupení na Shea Stadium dokonce v „hledišti“ stálo více než 50 000 diváků, což byl počin do té doby nevídaný.
růže na pomníku

Rozpad kapely

Každá éra musí jednou skončit. Pro Beatles to byl rok 1969, kdy se John Lennon dal dohromady s japonskou performencerkou a aktivistkou Yoko Ono. Tato dvojice „stála u zrodu“ hnutí hippies. John se věnoval vlastní tvorbě zaměřené proti válce ve Vietnamu a dalším společenským problémům. To vyvolalo spory uvnitř kapely a vyústilo v jeho odchod v roce 1970. Skupina už nebyla obnovena, přestože se takovéto dohady objevovaly. Definitivně byly ale tyto „drby“ ukončeny v roce 1980, kdy byl Lennon zavražděn.