Vrtáky střední jsou nejpoužívanějšími nástroji ve své třídě. Mají odstupňované průměry po desetinách či padesáti setinách milimetru a délku řezné části střední. Jsou mezi nimi vrtáky převážně pravé, ale v omezeném rozsahu i vrtáky levé.

Jaké jsou největší výhody vrtáků

Jsou velmi levné – nízká cena vrtáků z nich činí nejpoužívanější nástroje, které mají lidé ve své domácí dílně. Neexistuje snad jediný dom nebo byt, kde by se někdy nevyskytoval alespoň jeden jediný vrták. Není vůbec žádný problém pořídit si sadu vrtáků do kovu, dřeva i zdiva, a v případě jejich ztráty či poškození je nahradit novými kusy nebo celou novou sadou. S vrtákem zhotovíte otvory i v ruční elektrické vrtačce, nepotřebujete žádné speciální stroje, přičemž vrták spolehlivě pracuje v jakékoli poloze – svislé, vodorovné i šikmé.

vrtání otvoru

I zlomený vrták nabrousíte – zlomil se vám vrták tak, že zůstala jeho činná část spojená s upínacím dříkem delší? Pak není problém vrták nabrousit a znovu používat. Stačí vám k tomu obyčejná stolní bruska s jemným brusným kotoučem, chce to však určitý cvik, abyste dodrželi správný úhel břitů.

vrták do oceli, dřeva a betonu

Jsou spolehlivévrtáky střední ČSN 221121 https://www.i-nastroje.cz/Vrtaky-stredni-CSN-221121-c31_87_4.htm se vyrábí ze spolehlivé rychlořezné oceli, označené jako HSS, a tímto způsobem lze obrábět i velmi vysokými rychlostmi, při nichž vzniká třením značná teplota. Takový vrták můžete použít jak do konstrukční oceli, tak i do dřeva, plastu, mosazi, bronzů, titanu a slitin hliníku.

Nejsou určeny na přesné díry – u vrtáků musíte počítat s tím, že nejsou určené pro zhotovení velmi přesných otvorů po stránce jejich geometrie i jakosti povrchu. Vrták má jen dva protilehlé břity a s nimi je vyvrtaný otvor obvykle mírně excentrický, hrubý a nepřesný. Pro přesnou strojírenskou výrobu děr je pak nutné využít specializované nástroje – výhrubníky a výstružníky s více břity.