Spánkem trávíme až třetinu celého našeho života. To je skutečně dlouhá doba, a protože spánek a kvalitní odpočinek nezbytně potřebujeme k tomu, abychom mohli naplno každý den fungovat, hodně záleží na tom, na čem vlastně spíme. Výběr své nové postele proto nikdy nepodceňujte. Na co se zaměřit?
jakou postel si vyberete vy

Pro koho má nová postel být

Každému z nás bude vždycky vyhovovat něco jiného. Jinou postel také budeme vybírat dítěti, dospělému člověku, seniorovi nebo manželskému páru. Na to je zapotřebí při výběru nové postele myslet. S tím souvisí i výběr správných rozměrů. Pro jednolůžkové postele jsou standardní rozměry 90×200 pro dospělého člověka, pro dítě je možné vybrat menší palandu, která má běžně rozměr 80×200. Pokud si jeden člověk chce užít dostatek prostoru a pohodlí, bude pro něj skvělé jednolůžko z rozměrem 140×200. Pro běžné manželské dvoulůžko je možno vybírat mezi rozměry 160×200 nebo 180×200.
Je však možnost vybírat i s větších a nestandardních rozměrů, i délka postele, která je běžně 200 cm se dá pořídit v prodloužené délce. Postel by měla být vždy stoprocentně pohodlná pro každého jeho uživatele, ideální délka postele by měl být alespoň o dvacet centimetrů delší, než je výška toho, kdo na ní spí. Každý z nás totiž při spaní potřebuje dostatek prostoru jak u hlavy, tak u chodidel.
v kvalitní posteli budete mít každý den na růžích ustláno

I výška je důležitá

Napadlo by vás, že pro výběr ideální postele je důležitá i její výška? Ale je tomu tak. Aby se vám z postele vždy lépe vstávalo a zase na ni ulehalo, měla by být postel alespoň ve výšce půl metru od země. Tohle je doporučená výška postele z ortopedického hlediska a pro osoby s nižší pohyblivostí, to může být ještě více. Naopak nejníže by postel od země měla být třicet centimetrů. Postele, které jsou usazené níže, nejsou moc vhodné nejen, protože by se z ní špatně vstávalo, ale také by se na postel a tím pádem i na peřiny a matraci snadněji dostal prach a nečistoty z podlahy.