Není to ani tak dávno, co například Právnická fakulta v Olomouci spustila své nejnovější internetové stránky, na kterých poskytuje zdarma kurzy nejrůznějších právních odvětví, ať už je to právo rodinné, ústavní nebo například právě nejnovější kurz daní. V kurzu je vám shrnuto to nejdůležitější, co se týká daní, a hlavně si můžete po vzoru asi 5minutových videí vyplnit své vlastní daňové přiznání o příjmech fyzických osob.
finanční poradce 
Samozřejmě, pokud máte firmu, tak je přece jen lepší si najmout člověka, který vám na daně bude dávat pozor, protož nikdy nevíte, na co zapomenete. Jako podnikatelé musíte věnovat pozornost hodně věcem, a tak se může stát, že vám některý formulář zkrátka zapadne. A byť se nemusí jednat o nějakou horentní sumu, může to představovat docela velkou páku pro finanční úřad, aby se podíval, jak to vlastně vaše firma hospodaří.
daňový formulář 

Co je důležité mít na paměti u daní

Pokud jste daňový rezident, to znamená, že máte trvalé bydliště anebo pobýváte v České republice více než 183 dní, je třeba danit všechny příjmy, ať už jsou získány v České republice i v zahraničí. Nikdy nesmíte zapomenout, že povinnost daňového břemene leží pouze na vás a vy jste zodpovědní za správnou „aplikaci“ daňových zákonů a správné vypočtení daně.
 
Daně stojí na principu autoaplikace, tedy že vy sami si daně pohlídáte a správně je odvedete.
 
Není dobré zapomínat na slevy a bonusy, které si můžete uplatnit. Jsou to například daňové slevy na dítě, manželku či manžela nebo klidně i na osobu, o kterou se staráte doma. U slev na studenty a podobných je proto vždycky nutné přiložit k daňovému přiznání také potvrzení o studiu.
Slevy na manželku a dítě ale může uplatnit pouze jeden z páru, nemohou tak učinit oba dva.
daň a výpočet

Musím psát daňové přiznání ručně?

Zvláště podnikatelé mohou ocenit možnost odeslat daňové přiznání přes datovou schránku, elektronicky. Nebo postačí, pokud máte elektronický podpis a můžete si už s finančním úřadem povídat elektronicky. Nesmíte však zapomenout, že jakmile si datovou schránku jako živnostník či fyzická osoba zřídíte, je nutné vyplňovat daňové přiznání pouze přes datovou schránku.